TSL Manager Towary Niebezpieczne Prawo w Transporcie
Login: Hasło:  
Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo
Zeszyt 15 - październik/grudzień 2015
TSL MANAGER - zeszyt 15Podsumowanie TSL III i IV 2015

Nadszedł nowy początek dla naszego czasopisma. Redakcja magazynu podjęła decyzję, że w dotychczasowym formacie przestanie się ukazywać. Z uwagi na bardzo "ciasny" rynek i charakter niekomercyjny naszego czasopisma, postanowiliśmy opierając się o część Towary Niebezpieczne i dział prawny naszej gazety skupić się na tematach dotyczących bezpieczeństwa w transporcie. W tym celu, angażujemy do pracy wybitnych naukowców i praktyków, aby stworzyć eksperckie czasopismo będące odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Już od 2016 r. TSL-Manager zamienia się w "Bezpieczeństwo w logistyce". Mamy nadzieję, że pozostaniecie wszyscy Państwo wiernymi czytelnikami naszych rubryk.
W podwójnym numerze TSL-Manager znajdziecie przede wszystkim relacje z najważniejszych wydarzeń tego roku, takich jak 40 lat ADR, Forum Euro TSL 2015 w ramach listopadowych targów branży TSL, nagroda Złoty Pas 2015 oraz Gali Logistyki, transportu i Produkcji. Ponadto, potężny raport na temat przewozu towarów niebezpiecznych i opracowania na temat inwestycji jakie proponuje na polskich drogach GDDKiA.
Jest oczywiście dużo więcej wiadomości, dlatego też zachęcamy do czytania tego i kolejnych numerów naszego wydawnictwa emerpress.


Zeszyt 3  listopad/grudzień 2015


Wiadomości

Gazeta elektroniczna
W Archiwum TSL-Manager można pobrać aktualny numer, ale również poprzednie prosto na naszej stronie internetowej. W tym celu należy wejść na stronę www.tsl-manager.pl i zgodnie z potrzebą zarejestrować się po darmowy dostęp do części gazety w zakładce "Gazeta elektroniczna" lub wykupić prenumeratę po wejściu na stronę http://tsl-manager.pl/prenumerata.html. Dostępna jest wersja elektroniczna gazety w cenie 98 zł i papierowa 189 zł za 4 numery magazynu. Serdecznie zapraszamy do lektury.


OGÓLNE

Kierowcy zawodowi w statystyce
Osoba chcąca wykonywać przewozy towarów lub osób zarobkowo jest zobowiązana do posiadania odpowiednich kwalifikacji.Dla osób nowo przystępujących do zawodu wymagane jest ukończenie szkolenia i zdanie egzaminu na jeden z czterech sposobów.

S7 między Koszwałami a Elblągiem z szansą na realizację
Coraz bliżej realizacji drogi ekspresowej S7. Najkorzystniejszą ofertę na odcinek od Koszwał (Południowej Obwodnicy Gdańska) do Nowego Dworu Gdańskiego złożył Metrostava.s., a na odcinek do Kazimierzowa (obwodnicy Elbląga) – Budimex SA.

Szwedzka spowiedź w europejskim konfesjonale
Nie tylko Niemcy muszą tłumaczyć się przed Komisją Europejską. Również Szwedzi mają problem z pogodzeniem krajowego prawa z unijnym. Pod wypływem nacisków Szwedzkiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewozowego (Transportindustriförbundet) przepisy wprowadzone przez naszego sąsiada zza morza trafiły pod brukselską lupę.

Co trzecia firma jest oczerniana przez konkurencję
Ogłaszanie przetargów, choć zwycięzca został już wybrany, żądanie wykonania dodatkowych prac po podpisaniu umowy, ale bez zwiększenia wynagrodzenia, czy oczernianie ze strony konkurencji – to sytuacje, z którymi w ostatnim roku zetknęło się od 33% do 59% przedsiębiorców, jak wynika badań Rzetelnej Firmy.  To między innymi powód, dla którego poziom zaufania między polskimi przedsiębiorstwami jest wyjątkowo niski. Traci na tym gospodarka.

Polskie drogi bardziej innowacyjne
Blisko 40 mln zł przeznaczą Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na projekty B+R, służące rozwojowi technologii budowy oraz remontu dróg i poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu. Poznaliśmy wyniki konkursu we Wspólnym Przedsięwzięciu „Rozwój Innowacji Drogowych”.

Obrady Podkomitetu CCC przy IMO
W dniach 14-18 września w Londynie odbyły się kolejne obrady Podkomitetu Carriage of Cargoes and Containers, organu działającego w strukturach International Maritime Organization.

Ratownictwo medyczne na Mazowszu przykładem dla innych
Większa liczba zespołów ratownictwa medycznego (w tym lotniczego i wodnego), krótszy czas dojazdu, wzrost liczby szpitalnych oddziałów ratunkowych, oraz utworzone centrum urazowe to tylko niektóre z najważniejszych zmian wprowadzonych w ostatnich latach w systemie ratownictwa medycznego na Mazowszu. W 2013 roku uruchomiono System Informacji o Szpitalach (SIoS) – serwis internetowy służący m.in. do wymiany danych o wolnych łóżkach na oddziałach szpitalnych w województwie.

Unia Europejska pozywa Polskę za brak rejestru przewoźników
W Czwartek Komisja Europejska postanowiła skierować pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej,  za brak elektronicznego Krajowego Rejestru Przedsiębiorców Transportu Drogowego i za niepołączenie go z rejestrami innych państw członkowskich. 

Cordstrap liderem mocowań
Rozwiązania Cordstrap mają zastosowanie w bardzo szerokim wachlarzu branż: transporcie (kolejowym, lotniczym, morskim, drogowym), przemyśle samochodowym, chemicznym, maszyn i urządzeń i metalowym,  itp.


PRAWO w TRANSPORCIE

Co zdarzyło się 05.11.2015 r.?
Forum Euro TSL 2015, czyli...

Formalna ocena bezpieczeństwa – Formal Safety Assessment (FSA), a proces legislacyjny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).
Dariusz Kardas
Przy kreowaniu przepisów o zasięgu międzynarodowym, istotne jest określenie spodziewanych skutków ich implementacji w znaczeniu globalnym. W przypadku procesu legislacyjnego IMO   mamy do czynienia z problemem,  polegającym na konieczności uwzględnienia różnych interesów gospodarczych i politycznych.


TOWARY NIEBEZPIECZNE

Prawdy, półprawdy i... statystyka
Przewozy towarów niebezpiecznych i nie tylko – stan w roku 2014

40-lecie ADR w Polsce
W ramach II edycji Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki TransPoland w dniu 5 listopada 2015 r w ramach wspólnej inicjatywy Europejskiego Stworzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Operacji transportowych ETOS oraz kwartalnika TSL - Manager odbyła się mała uroczystość mającą na celu upamiętnienie czterdziestej rocznicy podpisania przez Polskę umowy ADR.

Bezpieczeństwo transportu ropy naftowej drogą morska w aspekcie wprowadzania i przestrzegania międzynarodowych dokumentów
dr Alicja Mrozowska, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Ropa naftowa i jej produkty pełnią strategiczną rolę dla prawidłowego funkcjonowania różnych gałęzi przemysłu na świecie. Stwierdzenie to nie jest niczym nowym, jednak ze względu na jej fundamentalne znaczenie dla gospodarki światowej staje się ona narzędziem politycznego, jak i ekonomicznego nacisku

Druga reforma ADR
Po pierwszej reformie strukturalnej w 2001 roku, w chwili obecnej  podjęto prace nad   zapewnieniem  takiego samego rozumienia przepisów.  Ze względu na kilka języków używanych przy publikacji oficjalnych wersji RID/ADR/ADN,  poprawne ich stosowanie,  może stwarzać problemy interpretacyjne.

Kierowca do przewozu towarów niebezpiecznych
Marek Różycki
Od 2008 roku redakcja kwartalnika Towary Niebezpieczne gromadzi dane charakteryzujące rynek przewozu towarów niebezpiecznych.  Jednym z  istotnych czynników,  który decyduje o możliwości wykonania przewozu jest ilość osób posiadających odpowiednie do tego uprawnienia.  

Odstępstwa w przewozie towarów niebezpiecznych
Wszystkie Państwa,  które są członkami Unii Europejskiej są zobowiązane stosować regulacje przepisów międzynarodowych w transporcie krajowym.  Wprowadzanie odstępstw krajowych jest zakazane, jednak dyrektywa ramowa  w szczególnie uzasadnionych przypadkach zezwala na przyjęcie odstępstw, ale tylko takich,  które mają ułatwić transport.

Złoty Pas za rok 2015 przyznany!
Od 10 lat staraniem redakcji Towary-Niebezpieczne oraz TSL organizowany jest konkurs „ZŁOTY PAS”, który ma za zadanie zwiększanie świadomości uczestników operacji transportowych w zakresie mocowania ładunków.

Polityka Cookies