UK Pojazdy autonomiczne mają pojawić się na drogach do 2026 r., gdy wejdzie w życie ustawa o pojazdach zautomatyzowanych

Aktualności

Pojazdy autonomiczne mogą pojawić się na brytyjskich drogach do 2026 r., po wejściu w życie wiodącej na świecie ustawy o pojazdach zautomatyzowanych (AV) przyjętej przez rząd (20 maja 2024 r.).

Ogłoszona w przemówieniu króla ustawa AV umożliwia zaawansowaną technologię bezpiecznego prowadzenia pojazdów na brytyjskich drogach. Nowe prawo stawia Wielką Brytanię na czele przepisów dotyczących technologii pojazdów autonomicznych, uwalniając potencjał branży o wartości szacowanej na 42 miliardy funtów i tworząc do 2035 r. 38 000 nowych stanowisk pracy dla wykwalifikowanych pracowników.

Bezpieczeństwo drogowe stanowi centralny element prawodawstwa, a pojazdy zautomatyzowane mają poprawić bezpieczeństwo na drogach poprzez ograniczenie błędów ludzkich, które są przyczyną 88% kolizji drogowych.

Prawo będzie wymagało, aby pojazdy autonomiczne osiągnęły poziom bezpieczeństwa co najmniej tak wysoki, jak ostrożni i kompetentni kierowcy-ludzie, a także przeszły rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa przed dopuszczeniem do ruchu. Dlatego w przyszłości liczba zgonów i obrażeń spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu, nadmierną prędkością, zmęczeniem i nieuwagą może zostać drastycznie zmniejszona.

Ustawa AV Act jest następstwem testów autonomicznej jazdy odbywających się już w całym kraju. Na przykład brytyjskie firmy, które odniosły sukces, Wayve i Oxa testują samochody autonomiczne w Londynie i Oksfordzie. W tym miesiącu ujawniono, że Wayve zabezpieczyło inwestycje o wartości ponad 1 miliarda dolarów w celu dalszego rozwoju technologii sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii.

Wayve stwierdziło, że ich postęp technologiczny jest wspierany przez brytyjski kodeks postępowania: zautomatyzowane testowanie pojazdów, który określa jasne ramy mające na celu wspieranie i promowanie bezpiecznego stosowania technologii pojazdów autonomicznych.

Tags: ,

You May Also Like

Zmiany w ADR / RID 2025 – webinaria
Kontrole WITD w 2023 roku

Author

Must Read

Brak wyników.