Przewóz przez teren Polski towarów wrażliwych ze względu na aspekty podatkowe (akcyza) oraz takich, których obrót wymaga śledzenia (produkty lecznicze, odpady) wymaga odpowiedniego zgłoszenia w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązek zgłoszenia międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy został poszerzony o podmioty z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Rozwiązanie to od 1 listopada 2024 roku objęło już przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA a w tym roku obowiązek dotyczy wszystkich przewoźników zagranicznych, w tym z z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA.
Podmioty z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu będą zobowiązane do przesłania zgłoszenia przewozu w SENT w sytuacji wykonywania na terytorium Polski międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy do lub z państwa trzeciego (tj. państwa spoza UE), na który wymagane jest stosowne zezwolenie.
Zgłaszamy transporty, dla których jest wymagane zezwolenie albo wielokrotne zagraniczne zezwolenie wydane przez Międzynarodowe Forum Transportu (zezwolenie EKMT), a także w przypadku, gdy przepisy wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych w zakresie przewozu drogowego zwalniają z obowiązku posiadania tych zezwoleń, zaś w przypadku przewozu kabotażowego rzeczy, gdy wymagane jest zezwolenie na kabotaż, zagraniczny podmiot wykonujący taki przewóz jest obowiązany przesłać do rejestru zgłoszeń w ramach systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT) przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski, zgłoszenie takiego przewozu i uzyskać dla tego zgłoszenia numer referencyjny.
Warto pamiętać, że obowiązek przesłania zgłoszenia przewozu w SENT jest wymagane także w przypadku, gdy umowa międzynarodowa określa zwolnienie z obowiązku posiadania takiego zezwolenia. Zgłoszenie przewozu w SENT nie jest wymagane od przewoźników z UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub EFTA, jeżeli wykonują oni przewóz drogowy, w tym przewóz kabotażowy, na podstawie przepisów rozporządzenia (WE) nr 1072/2009 dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych.
Podsumowując
Przewoźnik chcący wykonywać przez teren Polski lub do tego kraju przeewozy:
na podstawie zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy;
na podstawie wielostronnego zezwolenia EKMT;
bez zezwolenia – przewozy zliberalizowane na podstawie umów dwustronnych z Rzeczpospolitą Polską lub przewozy niewymagające posiadania zezwolenia, jak np. wykonywane na podstawie umowy pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską z dnia 29 czerwca 2022 r. w sprawie transportu drogowego towarów;
na podstawie zezwolenia na przewóz kabotażowy, wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego;
musi dopełnić zgłoszenia w systemie.
Na platformie PUESC pod adresem https://puesc.gov.pl/ w zakładce „formularze” utworzono trzy dedykowane formularze:
• RMPD100 – Zgłoszenie przewozu przez przewoźnika
• RMPD – Aktualizacja
• RMPD406 – Weryfikacja przez kierującego statusu zgłoszenia (czy zgłoszenie zostało
dokonane i jest aktualne).