TSL Manager Towary Niebezpieczne Prawo w Transporcie
Login: Hasło:  
Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo
Zeszyt 3/2016 (3) październik
Bezpieczeństwo w Logistyce - zeszyt 3Podsumowanie TSL Manager - Bezpieczeństwo w Logistyce III 2016

W tym numerze możemy przede wszystkim skupić się na zmianach w tematyce Towarów Niebezpiecznych zwłaszcza nadchodzące zmiany  w umowie ADR, ADN i regulaminu RID są obowiązkowym punktem dla wszystkich chcących zgłębić tę tematykę. Podobna tematyka poruszona została odnośnie właścicieli towarów niebezpiecznych, zagrożeniami za tym idącymi i przede wszystkim obowiązkami.
Warte uwagi są informacje dotyczące przewozów kolejowych, rozwoju jego i wreszcie możemy pochwalić się zwiększoną ilością tych wiadomości. Koniecznie i obowiązkowo należy zapoznać się z artykułem poświęconym temu co dzieję się w południowej Afryce, gdyż skandal ujawniony przez Urząd Antymonopolowy w RPA ma zasięg ogólnoświatowy i tyczy się przewozów morskich - kontenerowych. Ponadto kolejne informacje o rozwoju portu w Hamburgu, a także więcej na temat Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego
W listopadzie zapraszamy wszystkich na Targi Trans-Poland na których znajdą Państwo nasze stanowisko i zapoznają się z naszym wydawnictwem, zwłaszcza z branżowymi publikacjami technicznymi z dziedziny bezpieczeństwa w transporcie.
Jest oczywiście dużo więcej wiadomości, dlatego też zachęcamy do czytania tego i kolejnych numerów TSL-Manager Bezpieczeństwo w Logistyce.

Zeszyt 3 wrzesień/październik 2016

OGÓLNE

Czy nowe przepisy są w stanie zabić niskie ceny gazu?
Rynek paliw płynnych w Polsce jest zagrożony przez zmiany w prawie jakie chcą wprowadzić polscy parlamentarzyści. Teoretycznie zmiany te mają szczytny cel, a mianowicie mają poprawić przejrzystość w obrocie paliwami i gazem ziemnym. Według aktualizacji ustawy, organy państwowe mają większą kontrolę nad zapasami interwencyjnymi, problematyczne w interpretacji przepisy są rozjaśnione, a system podatkowy  uszczelniony.

Wyjątkowe rozwiązania logistyczne w Rio
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio specjaliści firmy DB Schenker dla drużyn z różnych krajów,  dostarczyli wyjątkowe rozwiązania logistyczne.

Połączone posiedzenie Sekcji Wagonów i Spedycji, oraz Przewoźników Kolejowych
28 września br. odbyło się połączone posiedzenie Sekcji Wagonów i Spedycji, oraz Przewoźników Kolejowych Izby Gospodarczej Transportu Lądowego. Wzięło w nim udział 27 przedstawicieli członków IGTL, którzy reprezentowali własne firmy.

Współczesny terroryzm – zagrożenie terrorystyczne
Terroryzm stał się nabrzmiałym problemem XXI wieku, o którego rodzajach i skutkach dyskutujemy, kiedy do nich dochodzi w innych częściach świata. Po wiadomości o ataku terrorystycznym towarzyszy nam najczęściej myśl pełna ulgi – jak to dobrze, że nie stało się to u nas.

Kolejowe połączenia z zagranicą za ponad 7 mld zł – nowe inwestycje
Nowe  inwestycyjne, które zostały zaplanowane w zdecydowanym stopniu mają poprawić konkurencyjność kolei,  wobec szybszego i tańszego transportu samochodowego.

„Region Europa", czyli nowe struktury organizacyjne na kontynencie
„Region Europa” powstał z połączenia 4 regionów w Europie. Było to możliwe dzięki DB Schenker. W ramach „Region Europa” powstało 10 klastrów

W polskich magazynach coraz bezpieczniej
Być może praca w magazynie nie należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych zajęć, ale wypadki skutkujące uszczerbkiem na zdrowiu lub uszkodzeniem składowanego towaru, wciąż się zdarzają. Czy polskie magazyny to coraz bezpieczniejsze miejsca pracy, czy wręcz przeciwnie?

Testy drona do transportu priorytetowych przesyłek komercyjnych rozpoczęte
28 września 2016 roku w Atlancie rozpoczęto testy, wykorzystujące drony do transportu komercyjnych przesyłek . Mają one zadanie dostarczenie ich do trudno dostępnych i oddalonych od siebie miejsc w sposób szybki i bezawaryjny. Testy te prowadzone były w USA.

Nowości w porcie w Hamburgu
Po wyraźnym spadku przewozów kontenerowych,  między Hamburgiem, a rosyjskimi portami na Bałtyku w roku 2015 , w pierwszej połowie 2016 ponownie osiągnięto  wzrost na poziomie 2,3 procenta

DB Schenker wysoko w rankingu polskich pracodawców
Po raz kolejny firma ta okazała się najlepszym i najatrakcyjniejszym pracodawcą wśród logistycznych operatorów. Docenili to zwłaszcza studenci, którzy brali udział w badaniu Universum Talent Survey i to według ich ocen powstał ranking pracodawców. W śród 100 najlepiej ocenionych pracodawców  w Polsce, DB Schenker zajęło 35 lokatę w kategorii biznes/handel, a operator najwyższe wśród operatorów logistycznych. Trzeba wspomnieć, że w kategorii „Inżynieria” firma ta również otrzymała wyróżnienie.

Czy nowa norma ISO poradzi sobie z ogromnymi kosztami majątku technicznego?
Działalność przedsiębiorstw przemysłowych zależy od rozwoju i odpowiedniego utrzymania majątku technicznego, a zarządzanie aktywami danej firmy jest skomplikowanym zestawem procesów. Do polskich firm transportowych, produkcyjnych, wydobywczych, a także operatorów infrastruktury z pomocą swą przychodzi seria norm ISO 55000. Norma ta ma za zadanie standaryzację kwestii strategicznego i operacyjnego zarządzania majątkiem technicznym.


PRAWO W TRANSPORCIE

Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego
Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego ma poprawić konkurencję i bezpieczeństwo w transporcie drogowym. Utworzenie go zakłada projekt noweli ustawy o transporcie drogowym, a który to projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komisję infrastruktury.TOWARY NIEBEZPIECZNE

Właściciel towaru niebezpiecznego - nowe „lepsze” prawo... a jak wiemy lepsze jest wrogiem dobrego
Marek Różycki
Wrzesień stał się dla uczestników operacji transportowej miesiącem wielu niepokojów. Sejm, bez konsultacji ze środowiskiem przewoźników przegłosował kolejną „dobrą zmianę”. Jak zawsze intencje były dobre.

Przewóz drogowy towarów niebezpiecznych
Nowelizacja umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR)

Od kiedy polskich przedsiębiorców będą obowiązywały regulacje RID/ADR/ADN  2017?
Polska jako strona umowy ADR i ADN,  regulaminu RID,  a także, jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana stosować się do międzynarodowych przepisów regulujących przewóz towarów niebezpiecznych  ze względu na fakt ratyfikacji umów międzynarodowych, oraz ze względu na przyjęte w Unii zasady.

Ocena ryzyka wypadków w Tunelach
Stałe zwiększające się natężenie ruchu powoduje, że na drogach robi się coraz tłoczniej. Możemy dobudowywać kolejne pasy autostrad, rozbudowywać skrzyżowania i węzły komunikacyjne, jednak taka ekspansja ma swoje granice. Podaż gruntów, które możemy przeznaczyć na drogi jest stała - o ile się nie zmniejsza.  Mimo to zwiększa się ilość pojazdów i kierujących, oraz stale rośnie strumień towarów, które trzeba przewieźć.

Zmiany w przepisach - okresy przejściowe, czyli jak dostosować się do zmian?
Z dniem 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej umowy ADR i ADN, oraz regulaminu RID.  Dokumenty wprowadzające zmianę obejmują przeszło 140 stron tekstu.

Proces prac nad przewozem towarów niebezpiecznych - sesja wrześniowa Posiedzenia Wspólnego RID/ADR/ADN
W dniach od 19-go do 23-go września 2016 roku w Genewie odbyło się posiedzenie wspólne ekspertów ADR, ADN,  oraz Komisji Specjalnej RID. Obrady odbywały się pod przewodnictwem Claude’a Pfauvedel’a (Francja), a  zastępcą był Pan Helmut Rein (Niemcy). Łącznie pod obrady poddano  20 dokumentów roboczych,  oraz 31 dokumentów nieformalnych.


Polityka Cookies