TSL Manager Towary Niebezpieczne Prawo w Transporcie
Login: Hasło:  
Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo
Zeszyt 1/2016 (1) kwiecień
Bezpieczeństwo w Logistyce - zeszyt 1Podsumowanie TSL Manager - Bezpieczeństwo w Logistyce I 2016

Pierwsze wydanie naszego odświeżonego czasopisma Bezpieczeństwo w Logistyce. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym wydaniu zdecydowaliśmy, że we wszystkich naszych trzech działach skupimy się na tematach związanych z bezpieczeństwem transportowym, ze szczególnym uwzględnieniem przewozu towarów niebezpiecznych.
W obecnym numerze sporo informacji na temat zmian prawnych w odniesieniu do tachografów. W części dotyczącej ADR mamy kilka ciekawych artykułów. Warto zwrócić uwagę na porównawczą analizę przepisów w wybranych państwach, a także szerszego opracowania dotyczącego obsługi urządzeń NO. Smaczkiem w tej części naszego czasopisma jest powrót do historii broni chemicznej i świetne opracowanie dotyczące zwłaszcza czasów I wojny światowej.
Koniecznie warto zapoznać się z naszym wywiadem z p. Markiem Różyckim na temat jego najnowszej książki "Negocjacje zakupowe". To pierwsze tego typu opracowanie na rynku, opublikowane przez Wydawnictwo OnePress, będące idealnym przewodnikiem po zakupach w łańcuchu dostaw. Jest to obowiązkowa pozycja dla tych wszystkich, którzy chcą spojrzeć na kupno-sprzedaż nie od strony sprzedawcy, a kupującego.
Jest oczywiście dużo więcej wiadomości, dlatego też zachęcamy do czytania tego i kolejnych numerów TSL-Manager Bezpieczeństwo w Logistyce.

Zeszyt 1  kwiecień 2016


Wiadomości

Gazeta elektroniczna
W Archiwum TSL-Manager można pobrać aktualny numer, ale również poprzednie prosto na naszej stronie internetowej. W tym celu należy wejść na stronę www.tsl-manager.pl i zgodnie z potrzebą zarejestrować się po darmowy dostęp do części gazety w zakładce "Gazeta elektroniczna" lub wykupić prenumeratę po wejściu na stronę http://tsl-manager.pl/prenumerata.html. Dostępna jest wersja elektroniczna gazety w cenie 98 zł i papierowa 189 zł za 4 numery magazynu. Serdecznie zapraszamy do lektury.


OGÓLNE

Strategie zakupowe. Jak prowadzić udane negocjacje w łańcuchu dostaw.
Wywiad z autorem książki, Markiem Różyckim - przeprowadził dr Rafał Pieja

Drogowe bezpieczeństwo w Europie tematem przewodnim 9 Międzynarodowej Konferencji ROAD SAFETY 2016
8 marca odbyła się w Warszawie 9 konferencja Road Safety zorganizowana przez ASECAP - Europejskie Stowarzyszenie Koncesjonariuszy i Operatorów Płatnych Autostrad. Kluczowym tematem konferencji było omówienie warunków do realizacji celu jakim jest tzw. „wizja zerowa”, czyli zredukowanie do zera liczby śmiertelnych wypadków na drogach europejskich. Wiele uwagi w trakcie wydarzenia poświęcono   wyzwaniom  jakie są związane z popularyzacją inteligentnych systemów w nowoczesnych samochodach. Podczas konferencji ogłoszono powołanie forum Polskie Autostrady Koncesyjne (PAK), zrzeszające koncesjonariuszy polskich autostrad płatnych.

Firmy transportowe regulują zobowiązania zadziwiająco szybko
W czwartym kwartale 2015 roku zmniejszył się odsetek niezapłaconych faktur oraz skrócił średni czas oczekiwania na zapłatę. 3 miesiące i 12 dni to najlepszy wynik w siedmioletniej historii badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. W tym samym czasie przybyło jednak firm, które narzekają na rosnące kłopoty z otrzymaniem pieniędzy za sprzedane towary i usługi. Największe problemy tradycyjnie już dotykają mikro i małe przedsiębiorstwa.

Polskie mleczarnie robotyzują procesy magazynowe
Jedna z polskich mleczarni z Kalisza wdrożyła kompleksowy system  transportu, pakowania, składowania produktów, oraz paletyzacji. To najnowocześniejsze do tej pory rozwiązanie w branży mleczarskiej w kraju. W unowocześnienie procesów produkcyjno-magazynowych zainwestowano kilkadziesiąt milionów złotych, a inwestycją objęte zostały takie obszary jak: produkcja, pakowanie, przechowywanie surowców, a także magazyny wyrobów gotowych.

Wzrost przeładunków w polskich portach dzięki dynamicznie rosnącym eksportowi i importowi
Wymiana handlowa Polski, zarówno w eksporcie, jak i w imporcie, intensyfikuje się nie tylko wokół  Europy, ale także coraz dalszych kierunków takich jak Azja Południowo-Wschodnia, Afryka czy Ameryka Południowa. 

Ponad 600 tys. metrów kwadratowych biur do wynajęcia w stolicy
W 2015 roku w Warszawie wynajęte zostało niemal trzy razy więcej powierzchni biurowej, niż oddano do użytku, a chętnych na wynajem wciąż przybywa.

Jak parkuje się w Poznaniu
Pobieranie opłat za parkowanie w soboty budzi w śród mieszkańców sporo wątpliwości. Nie jednolite orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie nie rozstrzyga tych problemów.


PRAWO w TRANSPORCIE

Prawo na Lewo - czyli o problemach historycznych w legislacji polskich  chemikaliów
Każde państwo tworzy w ramach swojego działania prawo,  będące z jednej strony dorobkiem sztuki legislacyjnej,  a z drugiej zapisem dążeń tworzących je grup społecznych.

Kto to jest nadawcą przy przewozie towarów niebezpiecznych? Analiza przepisów
Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych to każda osoba, której można przypisać obowiązki z zakresu operacji transportowej. Przepisy transportowe wprowadzają bardzo ogólne definicje.

Tachograf po nowemu - czyli wielki brat nadal czuwa
W marcu br. zmieniły się przepisy dotyczące  ewidencji czasu pracy kierowcy. Jednak na próżno poszukiwać nowego aktu prawnego.


TOWARY NIEBEZPIECZNE

Kształcenie osób obsługujących urządzenia NO - między praktyką, a teorią
Marek Różycki
Obsługa urządzeń ciśnieniowych to nie tylko prosta czynność odkręcania zaworów. To działanie stwarzające zagrożenia, których źródłem są nie tylko właściwości  materiałów, ale przede wszystkim pojawiające się ciśnienie. W fizyce identyfikujemy ten czynnik jako wartość skalarną działającą prostopadle do powierzchni na którą to powierzchnię, oddziaływuje. W przypadku operacji transportowych ciśnienie działa w każdym kierunku, a jego skutki szybko można odczuć.

Nowe, alternatywne paliwa niedługo na rynku
W lutym br. spółka VIVE Textile Recycling podpisała kontrakt na produkcję nowego paliwa alternatywnego.

ADR dla obcokrajowców, czyli specyfika przewozu towarów niebezpiecznych w Polsce
Każdy, kto jest nowy w branży, albo nie zna polskiej specyfiki przewozu towarów niebezpiecznych, powinien zaznajomić się z tym opracowaniem.

Analiza przepisów w zakresie towarów niebezpiecznych w wybranych państwach
Analiza objęła prawodawstwo krajów najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie, oraz krajów sąsiednich. Jej celem jest próba zidentyfikowania obszarów, które mogą zostać wprowadzone do polskiego systemu prawnego.

Dozór mobilnych urządzeń ciśnieniowych... za granicą.
Przegląd regulacji w zakresie dozoru technicznego.
Dozór nad urządzeniami technicznymi jest czynnością zaufania społecznego.  W ubiegłych wiekach realizacja tego zadania polegała  na kontroli urzędowej i nakładaniu kar. W sprawie dozoru nad urządzeniami  technicznymi obowiązują w Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej dyrektywy, które powinny stać się kierunkowskazami dla stanowiących prawo. Podstawową zasadą winno być unikanie  tworzenia zbytecznych barier,  wynikających z odmiennych regulacji.


Pytania do redakcji

Przewóz odpadów - jak wypisać dokumenty?

Broń chemiczna ciągle żywa
Marek Różycki
Pierwsza wojna światowa zmieniła metody walki. Rozwój technologii zachęcił konstruktorów i strategów do poszukiwania „lepszych” metod uśmiercania. Jednym z obszarów poszukiwań było wykorzystanie chemii. Produkty chemiczne ze względu na swoje właściwości i względną łatwość zastosowania były od starożytności używane do zadawania śmierci przeciwnikom.

Polityka Cookies