TSL Manager Towary Niebezpieczne Prawo w Transporcie
Login: Hasło:  
Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo
Zeszyt 6 - maj/czerwiec 2013
TSL MANAGER - zeszyt 6W numerze II 2013 TSL Manager znajdą państwo najnowsze objaśnienia do nowych przepisów transportowych, które ostatnio weszły w życie. Jest to z pewnością najważniejsza część tego wydania naszego kwartalnika.
Ponadto w magazynie można odnaleźć bardzo interesujące dany dotyczące dynamiki płatności w zmieniającej się branży TSL, problemy i rozwiązania dotyczące zadłużenia firm transportowych oraz proponowane rozwiązania tych często spędzających sen z powiek problemów.
W dziale dotyczącym Towarów Niebezpiecznych wracamy do korzeni. Odpowiadamy na pytania skąd, jak i dlaczego wziął się ADR oraz jakie są przyczyny niedoceniania tej części przewozów. Ponadto dalszy swój ciąg uwydatnia sprawa błędów popełnionych przez Ministerstwo Transportu, gdzie z interwencji TSL-Manager, interpelował poseł na Sejm oraz nagłośniono medialnie problem branży w radio RMF FM.
Zapraszamy do zapoznania się z tym i kolejnymi numerami TSL Manager.


Zeszyt 2 maj/czerwiec 2013

SPECJALNE!

Zestawienie zmian w przepisach transportowych
Obowiązują od dnia 1 lipca 2013 roku w przypadku transportu międzynarodowego.
Dla polskich podmiotów regulację będą wiążące z chwilą opublikowania zmian do umowy ADR i regulaminu RID w formie oświadczenia rządowego w dzienniku ustaw. Przedstawiamy opracowanie będące zestawieniem najnowszych zmian.


Wiadomości

Logistyk jednym z najlepszych zawodów w Polsce
Według miesięcznika Forbes, zawód logistyka znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodów roku 2013 w Polsce. Mimo presji i pośpiechu mamy coraz więcej specjalistów, a zgodnie z barometrem zawodów coraz więcej osób wybiera ten zawód przyszłości.


Sprawozdawczość roczna jako problem konstytucyjny
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej gwarantuje nam wolność i teoretycznie każdy, nawet urzędnik może łamać prawo. To czy to zrobi jest kwestią moralności i odpowiedzialności. Jeżeli jednak do złamania prawa dojdzie mamy do czynienia ze sprawdzianem skuteczności działania państwa...


Kierunki polityki transportowej w odniesieniu do transportu samochodowego
Zdzisław Kordel
Z dużym zaciekawieniem środowisko polskich przewoźników oczekuje na polską definicję bazy eksploatacyjnej, która, jak do chwili obecnej nie została zdefiniowana w ustawie o transporcie drogowym. Wydaje się, że ten wymóg współcześnie nie koresponduje z przepisami dotyczącymi swobody działalności przedsiębiorstw na rynku transportu samochodowego.


Mobilne systemy składania zamówień
Skuteczny przedstawiciel handlowy to podstawa istnienia i działalności praktycznie każdej firmy. Jednak oprócz samych umiejętności, które posiada dobry handlowiec istnieją na rynku rozwiązania mobilne mogące poprawić efektywność jego pracy.


Załadowca kontra Przewoźnik. Nowe oblicze starej potyczki.
Marek Różycki
Coraz więcej nadawców przeżywa zdziwienie, gdy po wysłaniu załadowanego pojazdu do ich drzwi puka Inspekcja Transportu Drogowego wszczynając postępowanie związane z niewyposażeniem pojazdu w zezwolenie na przewóz pojazdów ponadnormatywnych.


Trudne długi branży transportowej
Obserwowane od dłuższego czasu spowolnienie gospodarcze w Polsce nie ominęło branży transportowej. Porównanie roku 2011 do 2012, pokazuje wzrost zadłużenia firm sektora TSL. Według danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, obecnie zadłużenie to wynosi ponad ćwierć miliarda złotych.


Najlepszy międzynarodowy wózek widłowy 2013
Uroczysta Gala logistyczna CeMAT w Monachium była miejscem ogłoszenia wyników konkursu na Międzynarodowy Wózek Widłowy Roku 2013 – IFOY Awards 2013.


Rodzinna alternatywa dla niemieckich blacharni
Firmy transportowe z Zachodu Polski bardzo często postanawiały o naprawach samochodów dostawczych i ciężarowych poza granicami naszego kraju. Dzięki polskiej przedsiębiorczości, firmy z segmentu TSL województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego mogą bez obaw udać się na naprawy w okolice Koszalina do jednego z najlepiej wyposażonych centrów napraw w Europie Środkowo-Wschodniej.


Farby i trochę zamieszania z kolorami
Farby i powłoki magazynowane są jako towary niebezpieczne. Traktowane są w różnych klasyfikacjach i stoją nieopodal benzyny i innych środków chemicznych.


Jakie zmiany czekają Polskę zachodnią w korytarzu Bałtyk-Adriatyk?
Unia Europejska podjęła decyzję o Transeuropejskich Sieciach Transportowych od 2014 roku: województwo zachodniopomorskie zostanie włączone do korytarza Bałtyk-Adriatyk, natomiast województwo lubuskie niestety zostanie pominięte.PRAWO w TRANSPORCIE

Którzy przedsiębiorcy będą skontrolowani przez ITD w 2013 roku?
Główny Inspektor Transportu Drogowego wydał zarządzenie, w którym wskazana została liczba punktów za 2012 rok obligująca kontrolę ITD w firmach. Jak jest w 2013 roku?


Zmiany w ustawach
W tym artykule prezentujemy opisowe podsumowanie zmian w ustawie o transporcie i o czasie pracy kierowców.


Czy mamy wpływ na wykroczenia?
Kary w transporcie są wysokie. Jakby na złość przewoźnikom nakłada się je nie tylko na kierujących, ale także i na podmioty, które są ich pracodawcami. Może się zatem okazać, że kierowca chcący zrobić swojemu szefowi na złość celowo złamie normy czasu pracy lub nie dopilnuje spełnienia norm w zakresie załadunku.


Cios dla kierowców, czyli e-myto w akcji
Przejazd przez 86 czytników na wszystkich drogach krajowych ciężarówką i nie uiszczenie opłat skutkuje karą 258 000 zł! To kara nałożona na kierowcę, którego ViaBox nie działał poprawnie.


Nowa ustawa szansą dla małych i średnich firm
Krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych i mniejsze ryzyko zatorów płatniczych – to założenia ustawy, która weszła w życie pod koniec kwietnia 2013 r. Nowe przepisy mają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo umów pomiędzy przedsiębiorstwami, ale również umożliwią przerzucenie kosztów windykacyjnych z wierzyciela na dłużnika.
Jeśli szukasz porady - Dyżur eksperta ds. płatności: 71 773 65 20 i transport@krd.plTOWARY NIEBEZPIECZNE

Co wiemy o rynku transportowym?
Kierowcy i przewozy towarów niebezpiecznych
Marek Różycki

Stało się już tradycją, by w pierwszych kwartałach roku podsumowywać dostępne dane o rynku. Tegoroczna analiza jest z jednej strony pełniejsza – pozyskaliśmy dane ze statystyk ogólnoeuropejskich, a z drugiej brakuje nam jeszcze wciąż danych o sprawozdaniach krajowych związanych z przewozem towarów niebezpiecznych. Te mamy nadzieje pozyskać w następnych miesiącach i na pewno porównamy je z danymi posiadanymi ze źródeł statystyki Unii Europejskiej.


Bezpieczeństwo przewozu w tunelach i sieci drogowej – towary niebezpieczne w praktyce
„Obserwując kierunki rozwoju sieci drogowej oraz brak polityki w zakresie analizy bezpieczeństwa dla obiektów infrastruktury drogowej takich jak tunele i mosty możemy mieć kolejny Herbron..." analizuje dla „TSL manager" mgr Marek Różycki, doradca ds. bezpieczeństwa w transporcie, inspektor ochrony ppoż, ekspert ONZ. Co z tego wyniknie?


Herbron – wypadek, który zmienił prawo
Wypadki nie są pożądane. Niemniej to właśnie one gwarantują powstawanie i kreowanie lepszych systemów bezpieczeństwa. Tak również powstał zawód doradcy ds. bezpieczeństwa.


Posłowie i RMF FM pomagają branży TSL
Ministerstwo transportu nie jest w stanie poprawnie przetłumaczyć wzorów dokumentów urzędowych na podstawie konwencji ADR, ADN. Redakcja „TSL manager" zwróciła się o pomoc w tej sprawie do polskich parlamentarzystów


Wpływ doradców ADR oraz kierowców na bezpieczeństwo w transporcie towarów niebezpiecznych w Polsce
Agnieszk a Kupiec, Jerzy Kupiec
Na podstawie informacji uzyskanych podczas kontroli drogowych ITD określono wpływ doradcy ADR i kierowcy na zapewnienie bezpieczeństwa oraz potencjalne zagrożenia wynikające ze stwierdzonych nieprawidłowości. Wyniki są bardzo interesujące


Czy potrzebny jest system bezpieczeństwa transportu drogowego towarów niebezpiecznych?
dr inż. Krzysztof Grzegorczyk
Przedstawiamy szeroki raport, który jest wynikiem badań ankietowych przeprowadzonych wśród doradców ds. bezpieczeństwa (DGSA).

Polityka Cookies